top of page

🥇Bethany #2 - Our Warriors: Getting Better, Getting Faster

The Boca Warriors Elementary age athletes followed up their Season Debut with another strong outing at the 2nd Meet in the Bethany Christian Elementary Series.


The #1 goal for our team was to be a smarter athlete, continue the 100% effort, be a good teammate and to enjoy the day!


The results and efforts showed on the track and on the field.


“People with goals succeed because they know where they're going.” — Earl Nightingale

 

Team Placements 🥇


Our runners did a fantastic job, scoring points and encouraging each other to be the best runner they can be. There were a good number of our runners who just missed the podium, but their points were important to the team. The results showed up in the team scoring.


for complete results, click here


2nd and 3rd graders


Girls came in 1st

Boys came in 3rd


4th and 5th Male Teams


Girls came in 2nd

Boys came in 3rd


Overall Team Score


Girls came in 2nd





 

Individual Placements


Top 3 Finishes



Girls' individual (alphabetically)


Zoe Abbot:

3rd place, 800m (4th & 5th graders)


Kayla Anjos:

1st place, Shot Put (4th & 5th graders)


Ana Lucia Barba:

1st place, 1500m (2nd & 3rd graders)

1st place, 800m (2nd & 3rd graders)


Bibby Brooklyn:

3rd place, 1500m (4th & 5th graders)


Diane Fiederer:

3rd place, 1500m (2nd & 3rd graders)


Faith Gladstone:

1st place, 800m (4th & 5th graders)


Arielle Gorlovetzky:

1st place, Long Jump (2nd & 3rd graders)

1st place, 400m (2nd & 3rd graders)

3rd place, 200m (2nd & 3rd graders)


Alana Masterre:

2nd place, Long Jump (4th & 5th graders)


Ek Stroup:

1st place, 100m (4th & 5th graders)

3rd place, 400m (4th & 5th graders)

3rd place, Long Jump (4th & 5th graders)


Layla Tuttle:

3rd place, 800m (2nd & 3rd graders)



Boys' individual (alphabetically)


Mark Barba:

2nd place, 1500m (4th & 5th graders)

3rd place, 800m (4th & 5th graders)


Christian Delprato:

2nd place, 800m (4th & 5th graders)


Michael Morilla:

3rd place, 80m Hurdles (4th & 5th graders)


Martin Siggul:

3rd place, Discus (2nd & 3rd graders)


Banks Stroup:

1st place, 400m (2nd & 3rd graders)

1st place, 800m (2nd & 3rd graders)




212 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page